Star Wars - The Empire Strikes Back

Wojciech Paszkowski
2009-06-08 00:00:00
2 godz. 4 min.
Plakat z filmu Gwiezdne Wojny - Imperium kontratakuje (1980) - FilmPL
Więcej o filmie
Podstawowe Informacje
Strona główna filmu
Pełna Obsada (94)
Twórcy filmu (31)
Więcej tytułów (42)
Daty premier (60)
Dystrybucja (1)
Studia filmowe (1)
Opisy (1)

Multimedia
Zwiastuny (2)
Zdjęcia (4)
Plakaty (1)
Strony WWW (2)
Ścieżka Dźwiękowa/Soundtrack

Pozostałe Informacje
Recenzje
Powiązane tytuły (9)
Nagrody
DVD, Blu-Ray (9)
Newsy (1)
Box Office

Inne
Ciekawostki (34)
Zdjęcia z planu
Wpadki (23)
Cytaty (5)
Chcę zobaczyć
0
Nie mój typ
0
4 (4)
Ciekawostki 
Role
Billy Dee Williams, grający Lando Calrissiana, pierwotnie miał wcielić się w postać Hana Solo (którą przyjął Harrison Ford ).
Yaphet Kotto dostał propozycję zagrania Lando Calrissiana ( Billy Dee Williams przyjął tę rolę). Odrzucił ją jednak, ponieważ bał się, że jego postać zginie w filmie.
Irvin Kershner z początku odrzucił posadę reżysera, gdyż obawiał się, że film nie ma szans dorównać poziomem "Nowej nadziei". Do zmiany zdania przekonał go jego agent, który powiedział, że ma szansę zostać ważnym uczestnikiem tworzącym jedną z najwybitniejszych kosmicznych sag w historii kina.
Kurt Russell ubiegał się o rolę Hana Solo.
Temuera Morrison, który zagrał Jango Fetta w "Ataku klonów", podłożył głos pod kwestie Boby Fetta w wersji DVD z 2004 roku.
Rolę Yody oferowano Jimowi Hensonowi, który ją odrzucił, ale zasugerował Franka Oza.
Miejsca kręcenia
Scena, kiedy R2-D2 ( Kenny Baker ) grzęźnie na bagnach na planecie Dagobah, została nakręcona na (wtedy jeszcze nieukończonym) basenie należącym do George Lucasa, który nakręcił ją osobiście. Ekipa filmowa była w większości pod wodą.
Film kręcono w Londynie i Borehamwood (Anglia, Wielka Brytania), Fefor i na lodowcu Hardangerjøkulen (Norwegia), Banks, Forest Grove i Hillsboro (Oregon, USA) oraz na wyspie Alcatraz (Kalifornia, USA).
Inne
W "Gwiezdne Wojny: Część V - Imperium kontratakuje" pierwszy raz pojawia się postać Yody ( Frank Oz ). Pomysłodawcy jego oblicza w dużej mierze bazowali na twarzy Alberta Einsteina.
Dialog pomiędzy Vaderem a Luke'iem był trzymany w ścisłej tajemnicy. Tylko Lucas, Kershner i producenci znali prawdę. W scenariuszu była wstawiona fałszywa strona z dialogiem i aktor odgrywający Vadera mówi tak naprawdę do Luke'a, że Obi-Wan zabił jego ojca. Hamillowi powiedziano prawdę tuż przed nakręceniem sceny, aby poprawnie ją zagrał. Oprócz Jamesa Earl Jonesa (głos Vadera) pozostali o prawdzie dowiedzieli się z projekcji gotowego już filmu.
Carrie Fisher, wcielająca się w postać Lei, we wszystkich scenach, w których grała razem z Harrisonem Fordem (Han Solo), musiała stać na specjalnym podwyższeniu. Dzięki temu wydawała się wyższa niż w rzeczywistości.
Projekt wyglądu Miasta W Chmurach był pierwotnie stworzony do "Nowej nadziei", jako kompleks więzienny.
W wydaniu DVD "Imperium kontratakuje" scena rozmowy Dartha Vadera z hologramem ukazującym Imperatora, została całkowicie odnowiona. Dla Vadera nagrano zupełnie nowe ścieżki dialogowe (oczywiście z udziałem Jamesa Earla Jonesa). Postać Imperatora została całkowicie zmieniona. W jego miejsce cyfrowo domontowano Iana McDiarmida.
"Gwiezdne Wojny - Imperium kontratakuje" znalazły się na 2 miejscu w plebiscycie przeprowadzonym przez magazyn "Empire" na najlepszy film w historii kina (2001).
Około 120 godzin zdjęć nakręcono do "Imperium kontratakuje". W oryginalnej wersji kinowej film trwał zaledwie 124 minuty.
Scena, w której potwór Wampa atakuje Luke'a została umieszczona w filmie, aby wyjaśnić różnicę w wyglądzie Marka Hamilla, który uległ wypadkowi samochodowemu między zdjęciami, na skutek czego aktorowi brakowało kawałka nosa.
Dźwięk poruszającego się R2-D2 został uzyskany, poprzez nagranie dźwięku towarzyszącemu opuszczaniu szyby samochodowej.
W scenie z deszczem asteroid, jedną z nich jest... but. Lucas tak często zmieniał swoje zamierzenie co do sceny, że doprowadził do furii specjalistów od efektów specjalnych. Obuwie to mała zemsta na reżyserze z ich strony. Kilka scen później w rolę asteroidy wciela się... ziemniak.
AT-AT były stworzone na podstawie inspiracji zaczerpniętej z książki H.G. Wellsa "Wojna światów".
Współpraca lalkarza prowadzącego Yodę (któremu głosu użyczył Frank Oz) i Marka Hamilla była dość ciężka. Aktor miał w uchu mały nadajnik radiowy, by słyszeć kwestie wypowiadane przez niego. Problem pojawiał się często, ponieważ nadajnik przechwytywał fale radiowe. Raz podczas kręcenia sceny rozbrzmiały dźwięki utworu grupy The Rolling Stones.
Scena ratunku Luke'a była kręcona podczas autentycznej śnieżnej zawieruchy w Norwegii. Mark Hamill leżał wpół zamarznięty i wypowiadał swój monolog, a kamerzysta i dźwiękowiec usytuowali się w holu hotelu nieopodal i kontynuowali nagrywanie.
Zdjęcia do filmu trwały ponad 180 dni, najdłużej spośród wszystkich trzech części "Gwiezdnych Wojen".
Dźwięk otwierających się drzwi promu Vadera to odgłos zatrzaskujących się krat w celach na jednym poziomie więzienia w Alcatraz.
Sceny, w których Luke z oddali przywołuje swój miecz świetlny za pomocą mocy były nagrywane, gdy Mark Hamill rzucał mieczem przed siebie, a w filmie puszczone od tyłu.
Mark Hamill musiał uderzyć głową w sufit w domu Yody (głos Franka Oza) 16 razy zanim reżyser był zadowolony z efektu.
Frank Oz tak zachwycił Lucasa swoim popisem lalkarskim, że reżyser wydał tysiące dolarów na ogłoszenia, by Oz dostał nominację do Oscara za aktora drugoplanowego.
Pierwotnie w scenariuszu Lando Calrissian nazywał się Lando Kadar.
Odgłos wichury śnieżnej na Hoth to dźwięk surfowania wodnego ściszanego i pogłaśnianego na przemian.
Początkowo kwestia Dartha Vadera (David Prowse) "No. I am your father" (Nie. Ja jestem twoim ojcem) miała brzmieć "You don't know the truth. Obi-Wan killed your father" (Nie znasz prawdy. Obi-Wan zabił twego ojca).
Film miał opóźnienie w kręceniu o 3 miesiące, gdyż jedno ze studiów w większej części spłonęło w pożarze.
Na potrzeby filmu uszyto 16 różnych strojów dla Luke'a ( Mark Hamill ).
Zbudowany w skali 1:1, specjalnie na potrzeby filmu Sokół Millenium ważył 23 tony.
Postać Lando Calrissiana ( Billy Dee Williams ) początkowo miała być klonem, który przeżył wojnę klonów.
Finanse
O 10 milionów dolarów przekroczono budżet filmu.
Podobne filmy
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.