Nienawistna ósemka

  (2015)  film

The Hateful Eight

Quentin Tarantino
2015-11-12 10:54:50
3 godz. 2 min.
Plakat z filmu Nienawistna ósemka (2015) - FilmPL
Plakat z filmu Nienawistna ósemka (2015) - FilmPL
Plakat z filmu Nienawistna ósemka (2015) - FilmPL
Plakat z filmu Nienawistna ósemka (2015) - FilmPL
Więcej o filmie
Podstawowe Informacje
Strona główna filmu
Pełna Obsada (18)
Twórcy filmu (22)
Więcej tytułów (18)
Daty premier (27)
Dystrybucja
Studia filmowe (2)
Opisy (1)

Multimedia
Zwiastuny (6)
Zdjęcia (24)
Plakaty (11)
Strony WWW (2)
Ścieżka Dźwiękowa/Soundtrack

Pozostałe Informacje
Recenzje (1)
Powiązane tytuły
Nagrody (9)
DVD, Blu-Ray (2)
Newsy (8)
Box Office (7)

Inne
Ciekawostki (4)
Zdjęcia z planu
Wpadki
Cytaty
Chcę zobaczyć
0
Nie mój typ
0
1 (1)
Recenzje filmu
Ośmiu gniewnych ludzi
Ocena autora:  9/10  
Ocena serialu
Ocena serialu
Autor: Michał Detyna
Quentin Tarantino to reżyser, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Człowiek tak mocno związany z popkulturą i każdym swoim filmem odciskający na niej coraz to mocniejsze piętno, jest znany nawet tym którzy filmy oglądają okazyjnie. Tworząc ostatnio dzieła w domyśle gatunkowe, takie jak stylizowane na modłę kina wojennego "Bękarty wojny" czy spaghetti western w postaci "Django", Tarantino tworzy swój własny, wykorzystujący elementy pastiszu i czarnego humoru, gatunek filmowy. W najnowszej pozycji reżysera "Pulp Fiction" dostrzeżemy jak zwykle, wiele nawiązań do jego poprzednich tytułów oraz innych filmów, ale o tym za chwilę.

Przygodę z "Nienawistną Ósemką" rozpoczynamy obserwując Majora Marquis'a Warren'a ( Samuel L. Jackson ) próbującego schronić się przed śnieżycą. W tym celu, zatrzymuje on dyliżans wykupiony przez transportującego ściganą listem gończym Daisy Domergue (nominowana za tę rolę do Oscara, Jennifer Jason Leigh ), łowcę nagród Johna "Szubienicę" Ruth'a ( Kurt Russell ). Po krótkiej, nieufnej wymianie zdań - sygnalizującej późniejsze relacje między wszystkimi postaciami - bohaterowie na czas śnieżycy postanawiają skryć się w Pasmanterii Minnie.

Schronienie, stające się główną sceną filmu, służy w pewien sposób jako metafora Ameryki po wojnie secesyjnej i panujących wówczas nastrojów. Z jednej strony mamy czarnoskórego, byłego majora Unii, z drugiej zaś białego generała walczącego dla Południa (w tej roli Bruce Dern ). Całość zostaje podkreślona przez Anglika, mówiącego wprost by podzielić lokal na stronę Południa i Północy.

Wielką przyjemnością było dla mnie pomieszanie gatunków, w którym to western zmienia się w klasyczny kryminał, a zabawa z oglądania zaczyna przypominać grę planszową Cluedo w wersji dla dorosłych. Widz dokładnie analizuje wszystkie poprzednie ruchy bohaterów oraz ich motywy, by móc rozwikłać tajemnicę zanim film zrobi to za nas. Dało mi to uczucie swoistego wyścigu z czasem przez co długość filmu była nieodczuwalna.

Jak to często bywa u Tarantino, w filmie zauważymy wiele nawiązań do innych tytułów. Obecne są tu: żywcem wyjęte cytaty z "Bękartów Wojny" oraz subtelne elementy ścieżki dzwiękowej z filmu "Coś", Johna Carpentera. Cała muzyka to wielki powrót Ennio Morricone do jego flagowego gatunku, w której idealnie łączy elementy westernu oraz kryminału.

"Nienawistna ósemka" to Quentin Tarantino w szczytowej formie, lecz bardziej skłaniający się ku fanom "Wściekłych Psów" niż napakowanego akcją "Kill Billa". Nie wszystkich zachęci przypominający nieco sztukę teatralną najnowszy tytuł reżysera, lecz tym którzy dadzą mu szansę zrekompensuje to jednymi z najlepiej napisanych postaci i dialogów w jego dorobku. Udajcie się czym prędzej do Pasmanterii Minnie, by zobaczyć kto wyjdzie stamtąd cało.
Podobne filmy
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.