Prometeusz

  (2012)  film

Prometheus

Ridley Scott
2012-05-06 00:00:00
1 godz. 59 min.
Plakat z filmu Prometeusz (2012) - FilmPL
Więcej o filmie
Podstawowe Informacje
Strona główna filmu
Pełna Obsada (42)
Twórcy filmu (48)
Więcej tytułów (18)
Daty premier (70)
Dystrybucja (1)
Studia filmowe (4)
Opisy (1)

Multimedia
Zwiastuny (3)
Zdjęcia (6)
Plakaty (1)
Strony WWW (4)
Ścieżka Dźwiękowa/Soundtrack

Pozostałe Informacje
Recenzje
Powiązane tytuły (7)
Nagrody (1)
DVD, Blu-Ray
Newsy (8)
Box Office (9)

Inne
Ciekawostki (22)
Zdjęcia z planu
Wpadki (11)
Cytaty
Chcę zobaczyć
0
Nie mój typ
0
0 (0)
Ciekawostki 
Role
Początkowo film miał reżyserować przez Carl Rinsch, a produkcją mieli się zająć Ridley Scott i jego brat Tony Scott . Jednak, pod naciskiem wytwórni 20th Century Fox, Rinsch został odsunięty od projektu na rzecz Ridleya Scotta.
Gemma Arterton, Carey Mulligan, Olivia Wilde, Anne Hathaway, Abbie Cornish i Natalie Portman były brane pod uwagę do zagrania roli Elizabeth Shaw.
James Franco był brany pod uwagę do roli Hollowaya.
Angelina Jolie i Michelle Yeoh były brane pod uwagę do odegrania roli Meredith Vickers. Ostatecznie angaż otrzymała Charlize Theron .
Noomi Rapace, mimo iż biegle włada językiem angielskim, dodatkowo ćwiczyła brytyjski akcent w czasie produkcji z zatrudnionym specjalnie w tym celu nauczycielem.
Początkowo Charlize Theron miała wystąpić w roli Elizabeth Shaw, jednak zmuszona była zrezygnować z uwagi na kolidujące zobowiązania zawodowe. W późniejszym terminie była już dostępna, ale w roli Shaw obsadzono w międzyczasie Noomi Rapace . Theron przypadła więc rola Meredith Vickers.
Ridley Scott początkowo chciał, aby Petera Weylanda zagrał Max von Sydow .
Miejsca kręcenia
Zdjęcia do filmu kręcono w: Toronto (Kanada), Iver Heath (Anglia, Wielka Brytania), Alicante (Hiszpania), w okolicach wodospadu Dettifoss w Narodowym Parku Vatnajökull i na terenach wulkanu Hekla (Islandia) oraz w Inverness, Fort William, na terenach pasma górskiego Rannoch Moor oraz na wzgórzach Storr (Szkocja, Wielka Brytania).
Początkowo plany przewidywały kręcenie zdjęć powierzchni odwiedzanej przez bohaterów planety w Maroku. Jednak z uwagi na ówczesne napięcia geopolityczne w północnej Afryce ostatecznie zdecydowano się na Islandię, co w sposób oczywisty wpłynęło na wygląd plenerów przedstawionych w filmie.
Wykorzystane w trakcie realizacji zdjęć największe w Europie studio nagrań filmowych ("Hala 007" w studiach Pinewood w położonej niedaleko Londynu miejscowości Iver Heath), którego powierzchnia wynosiła wówczas ok. 5,5 tys. m2, a długość ok. 114 m, okazało się o połowę za małe na potrzeby m.in. odtworzenia części powierzchni planety, wybudowania ładowni Prometeusza czy 10-metrowej, skalnej głowy widocznej na plakatach promujących film. W czasie produkcji studio zostało wydłużone o ok. 50 m.
Otwierająca film sekwencja "początku czasu" została nakręcona na Islandii w dwa tygodnie.
Daty
Kręcenie zdjęć do filmu rozpoczęto 21 marca, a skończono we wrześniu 2011 roku.
Inne
Nazwy (imiona androidów) układają się w pewną prawidłowość. Poczynając od filmu "Obcy - 8. pasażer "Nostromo"" był to Ash (A). W "Obcy - decydujące starcie" i "Obcy 3" poznaliśmy androida o imieniu Bishop (B). Z kolei w "Obcy: Przebudzenie" była to Call (C). Natomiast w filmie "Prometeusz" jest to David (D).
W ramach kampanii reklamowej, która w dużej mierze opierała się na marketingu wirusowym ("viral marketing"), Ridley Scott i Damon Lindelof stworzyli trzyminutowy film przedstawiający konferencję Petera Weylanda ( Guy Pearce ), występującego w "Prometeuszu" właściciela korporacji zajmującej się innowacyjnymi technologiami kosmicznymi. Jego reżyserem został Luke Scott, syn Ridleya Scotta .
Ridley Scott chciał, aby na początkowym etapie kręcenia zdjęć aktorzy spali i mieszkali na planie filmu, a konkretnie na pokładzie tytułowego Prometeusza. Było to jednak niemożliwe z uwagi na przepisy z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.
Scenariusz filmu był trzymany w ścisłej tajemnicy. Ridley Scott nie tylko wymógł na obsadzie podpisanie klauzul poufności, ale również zezwolił im na zapoznanie się ze scenariuszem pod nadzorem w swoim biurze produkcyjnym. Wyjątek uczyniono dla jednego z aktorów przebywającego zagranicą, jednak musiał on czytać scenariusz pod nadzorem zaufanej osoby reżysera, która dostarczyła dokumenty.
Jon Spaihts napisał pierwszą wersję scenariusza pomyślanego jako prequel do sagi o Obcym. Pierwszą wersję przesłał producentom w Wigilię 2009 roku. Poprawki od Ridleya Scotta i jego współpracowników otrzymał z powrotem w 12 godzin. Damon Lindelof dokonał później koniecznych poprawek scenariusza odrywających fabułę od pierwotnego pomysłu.
W filmie znalazło się jedynie ok. 1300 ujęć generowanych komputerowo (głównie przedstawiających przestrzeń kosmiczną). Mimo wielkiego rozmachu i fantastycznonaukowego charakteru filmu twórcy postanowili ograniczyć użycie CGI do minimum.
Stworzenie piramidalnej budowli, którą badają bohaterowie filmu, trwało 16 tygodni i wymagało pracy około 200 specjalistów.
Pojazdy, którymi załoga "Prometeusza" porusza się po powierzchni badanej planety, zostały stworzone w jedenaście tygodni.
Premiera zwiastuna filmu miała miejsce 17 marca 2012 roku podczas filmowych targów WonderCon w Anaheim (Kalifornia, USA) i była transmitowana na żywo przez największe portale społecznościowe. Umieszczony w Internecie zwiastun przez pierwsze trzy dni zanotował ok. trzy miliony odsłon.
Na prośbę Ridleya Scotta lingwiści z Uniwersytetu Londyńskiego opracowali na potrzeby produkcji oryginalny język i pismo obcej cywilizacji, o której mowa w filmie.
Podobne filmy
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.